2024 január elsején hatályba lépett a Tűzvédelmi törvény 2023 október 31-én kihirdetett módosítása. Mi változott? Milyen feladatok vannak? Meg kell szüntetni az eddigi tűzvédelmi szabályzatokat? Mi lesz helyettük? Kiket és mikor kell tűzvédelmi oktatásban részesíteni? Változott a szakvizsga kötelezettség? Mit kell módosítani a Tűzvédelmi Házirendeken?
Ami változott:
- §-a a következő (2a) bekezdéssel egészült ki:
(2a) * Az (1) bekezdésbe nem tartozó gazdálkodó tevékenységet folytató magánszemélyek, jogi személyek kötelesek a munkavállalóik, továbbá a munkavégzésben részt vevő családtagjaik részére elérhetővé tenni a katasztrófák elleni védekezésért felelős miniszter által rendeletben közzétett, általános tűzvédelmi szabályzatot (a továbbiakban: általános tűzvédelmi szabályzat).
Különbségek a feladatokban:
- Ahol tűzvédelmi szabályzatot kell készíteni, ott a munkáltatónak gondoskodni kell, hogy az abban foglaltakat megismerjék és betartsák.
- Ahol nem kell Tűzvédelmi Szabályzatot készíteni ott a munkáltatónak az általános tűzvédelmi szabályzatot elérhetővé kell tenni.
- §-a a következő (4) és (5) bekezdéssel egészült ki:
(4) * Nem kell tűzvédelmi szabályzatot készítenie az ingatlan bérlőjének, használójának, amennyiben az épület, épületrész üzemeltetője rendelkezik az épületre, épületrészre vonatkozó tűzvédelmi szabályzattal. Ebben az esetben az üzemeltető köteles a bérleti, használati szerződés megkötését követően a tűzvédelmi szabályzat egy példányát a bérlő, használó rendelkezésére bocsátani.
(5) * Az általános tűzvédelmi szabályzat hatálya bármely külön jogi aktus nélkül kiterjed a (2a) bekezdésben meghatározott, gazdálkodó tevékenységet folytató magánszemélyekre és jogi személyekre, kivéve, ha az érintett személyek magukra nézve egyedi tűzvédelmi szabályzatot fogadnak el.
Különbségek a feladatokban:
- Az épület üzemeltetőjének érdeke a tűzvédelmi szabályzat készítése, így azt el is készíti, azonban az előírásból következően a bérlő tevékenységét is be kellene építenie a tűzvédelmi szabályzatba, ami sajátos helyzeteket teremthet.
- A gazdálkodó kötelezettség nélkül is készíthet tűzvédelmi szabályzatot.
- Ebből következően dönthet úgy is, hogy nem szüntetni meg az eddigi tűzvédelmi szabályzatot. Ekkor azonban a naprakészen tartásáról is gondoskodnia kell. Ha úgy dönt, hogy megszünteti az eddigi tűzvédelmi szabályzatot, akkor automatikusan az általános tűzvédelmi szabályzatot kell alkalmaznia és a munkavállalók számára elérhetővé tennie.
- § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lépett:
22.§ (3) * A munkáltató köteles gondoskodni arról, hogy a munkavállalói, valamint a munkavégzésben részt vevő családtagjai a munkakörükkel, tevékenységükkel kapcsolatos tűzvédelmi ismereteket a foglalkoztatásuk megkezdése előtt megismerjék. A katasztrófák elleni védekezésért felelős miniszter rendeletében kockázati osztályba sorolással meghatározza azon munkáltatókat, akik esetében évenkénti tűzvédelmi oktatást kell tartani.
Különbségek a feladatokban:
Belépők tűzvédelmi oktatása:
- Egységesen minden munkáltató köteles gondoskodni arról, hogy a dolgozók a munkakörükkel, tevékenységükkel kapcsolatos tűzvédelmi ismereteket a foglalkoztatásuk megkezdése előtt megismerjék.
Évenként ismétlődő tűzvédelmi oktatást kell tartani:
- Ahol tűzvédelmi szabályzat készítése kötelező;
- ahol az általa üzemeltetett, bérelt épületben, épületrészben menekülésben korlátozott személyek elhelyezése, ellátása, kezelése, nevelése, oktatása, gondozása, foglalkoztatása történik; vagy
- ahol olyan épületet, épületrészt, szabadteret üzemeltet, bérel, amely 1000 kg vagy 1000 l mennyiséget meghaladó fokozottan tűz- vagy robbanásveszélyes osztályba tartozó anyag – az üzemanyagtöltő állomásokon a kimérő szerkezetekhez kapcsolódó technológiai tartályokban tárolt üzemanyagot figyelmen kívül hagyva – előállítására, feldolgozására, tárolására szolgál, és az anyag robbanásveszélyes állapotban fordulhat elő.
Hogyan történhet a tűzvédelmi oktatás?
- személyes részvétellel vagy elektronikus úton.
- oktatási naplóban kell rögzíteni, aláírással, vagy elektronikusan azonosítható módon igazolni.
Saját munkavállalókon kívüli érintett személyekkel:
- (Figyelem ez nem csak a külső munkavállalókat érinti, hanem például a látogatókat, nézőket, stb. is.)
- a rájuk vonatkozó mértékben megismertetik a szabályzatban foglaltakat,
- az épület, épületrész biztonságos elhagyásának lehetőségét ismertető alaprajzot elhelyezik
- ba) a 20-nál több férőhellyel rendelkező kereskedelmi szálláshelyek szobáiban, (10 fő felett azonban már kötelező a tűzvédelmi szabályzat készítése.)
- bb) az olyan közösségi rendeltetésű önálló rendeltetési egységek közösségi tereiben, amelyek menekülési útvonalait nem jelölik menekülési jelek és az alapterületük meghaladja az 500 m2 -t.
Mit kell feltüntetni az alaprajzon?
- a menekülési útvonalakat, kiürítési lehetőségeket,
- az alaprajz kifüggesztésének helyét,
- a tűzjelzés lehetőségeit,
- a tűzvédelmi eszközöket, továbbá
- az alaprajzot kiegészítő, magyarázó szöveggel ismertetni kell az épület biztonságos elhagyásának módját.
- A magyarázó tájékoztatást a külföldiek által is igénybe vett kereskedelmi szálláshelyeken angol és német nyelven, valamint szükség szerint további idegen nyelven is el kell helyezni.
(4) A Tűzvédelmi tv. 47. § (2) bekezdés 12. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(Felhatalmazást kap a katasztrófák elleni védekezésért felelős miniszter, hogy rendeletben határozza meg:)
- * a tűzvédelmi szabályzat általános elveit, a tűzvédelmi használati szabályok tartalmi követelményeit és a tűzvédelmi használati szabályok készítésére kötelezettek körét, annak eseteit, a rendszeres tűzvédelmi oktatásra kötelezettek körét, *
- § (2) bekezdése a következő 18. ponttal egészül ki:
- * az általános tűzvédelmi szabályzatot, *
- § A Tűzvédelmi tv.
- a) 19. § (1) bekezdés a) pontjában az „ötnél” szövegrész helyébe az „ötvennél” szöveg,
- b) 19. § (1) bekezdés c) pontjában a „kereskedelmi” szövegrész helyébe a „10 fő befogadóképességet meghaladó kereskedelmi” szöveg lép
Nem kötelező tűzvédelmi szabályzat készítése:
- ötven munkavállaló alatt;
- ha a legnagyobb helyiség befogadóképessége kisebb 50 főnél;
- a 10 főnél kisebb befogadóképességű kereskedelmi szálláshelyeknél.
A tűzvédelmi házirend
- Tűzvédelmi házirendet a háromnál több szinttel és tíznél több lakóegységgel rendelkező lakó-és üdülő épületekben a használati szabályokról kell készíteni.
- Új elemként jelölni kell g) a közművek főelzáró szerelvényeinek helyét, ebből következően valamennyi tűzvédelmi házirendet módosítani kell.
Változott a tűzvédelmi szakvizsga kötelezettség?
- A gazdálkodó szervezet tűzvédelmi szabályzat készítési kötelezettségétől függetlenül nem változott.
https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=99600031.TV×hift=20240101
Forrás: https://vedelem.hu/